Zjazvená koža na mieste vypadávania vlasov
Jazvová alopécia alebo alopecia cicatricielle je skupina chorôb, ktoré spôsobujú zjazvenie pokožky hlavy a následne vypadávanie vlasov. Vypadávanie vlasov spôsobené jazvovou alopéciou je väčšinou trvalé a zničené vlasové folikuly sú nahradené jazvovým tkanivom. Touto chorobou môžu byť postihnuté obe pohlavia. Alopecia cicatricielle predstavuje zhruba 3% zo všetkých prípadov choroby alopécia. 

Jazvovú alopéciu rozdeľujeme na dve formy – primárnu a sekundárnu. 
V prípade primárnej formy sú vlasové folikuly zničené bunkami imunitného systému, ako sú neutrofily a lymfocyty a to môže byť spojené s autoimunitným ochorením. Predpokladá sa, že jazvy sa vyskytnú, keď sú kmeňové bunky a mazové žľazy, ktoré sa nachádzajú v hornej časti vlasových folikulov, zničené zápalovým procesom. Tento typ jazvenej alopécie sa ďalej delí v závislosti od konkrétneho typu zapálenej bunky v tomto procese.

F Patient presented at Friday rounds. Biopsy confirmed.

Sekundárna jazvová alopécia je zvyčajne spôsobená úrazom – rozsiahlymi popáleninami, zranením pri strojoch, keď dôjde k vytrhnutiu celej oblasti vlasov aj s korienkami, ďalej ju môžu spôsobovať psychické poruchy sprevádzané nutkavým vytrhávaním vlasov a taktiež môže nastať ako následok závažnej infekcie. Príčinou jazvovej alopécie môžu byť aj niektoré zriedkavé ochorenia, ako je lichen planus, aplázia cutis congenita, folikulitída decalvans, granulomatózne ochorenie, sklerodermia, ďalej zápal vlasových folikulov, vírusové, bakteriálne alebo plesňové infekcie. Jedna z príčin jazvovej alopécie môže byť tiež pásový opar na pokožke hlavy. 

Jazvova alopécia nemusí mať okrem postupnej straty vlasov a zjazvenia kože žiadne iné príznaky. Občas je sprevádzaná symptómami ako svrbenie a pálenie. Niekedy svrbenie spôsobené touto chorobou môže byť veľmi intenzívne a ťažké. Spočiatku môže jazvová alopécia spôsobiť malé červené škvrny na pokožke hlavy, ktoré sa môžu v priebehu času postupne rozširovať. Pri pohľade zblízka na postihnuté oblasti vidno, že lysiny spôsobené touto chorobou majú otrhané okraje. Okrem týchto príznakov môžu v postihnutej oblasti vzniknúť aj pľuzgiere naplnené tekutinou alebo pustuly . 

Charakteristické príznaky jazvovej alopécie sú veľkou pomocou pri určovaní diagnózy tejto choroby. Aby však bola diagnóza potvrdená, lekári vyžadujú biopsiu tkaniva, ktorá odhalí druh zápalu a typ jazvovej alopécie. Spolu s biopsiou je pre kompletnú diagnostiku postihnutej časti kože potrebná podrobná analýza príznakov a tiež vyšetrenie vzorky vypadnutých vlasov. Spôsob liečby jazvovej alopécie závisí od toho, čo ju zapríčinilo a od zisteného stavu choroby.