Vlasy strácajú svoju hustotu
Difúzna strata vlasov sa môže objaviť v akomkoľvek veku a je charakterizovaná zrednutím celej vlasovej pokrývky s následným stenčovaním vlasov. Táto strata vlasov nie je sústredená v jednej oblasti vlasovej pokožky a preto nevedie k vytváraniu lysín. Výsledkom rozptýlenej straty vlasov je rednutie vlasov (vlasy strácajú svoju hustotu).

Príčiny difúznej alopécie môžu byť fyzického aj psychického charakteru: zlá výživa, nedostatok vitamínov, nedostatok minerálov ako železa alebo zinku, diétne poruchy, choroby (infekcie, metabolické poruchy), lieky a lekárske ošetrenia, hormonálne vplyvy (tehotenstvo, perorálne antikoncepčné prípravky), porucha štítnej žľazy, ťažká chrípka alebo operácia, úpravy vlasov (nadmerné farbenie či odfarbovanie, ondulácia, vyrovnávanie skučeravených vlasov), psychologické faktory, stresové situácie, vek.

Vyššie uvedený zoznam sa zameriava na príčiny difúznej alopécie u žien. Infekcie, zápaly, poruchy štítnej žľazy, nedostatok železa a niektoré lieky môžu byť príčinou difúznej alopécie aj u mužov. Vo väčšine prípadov difúznej alopécie nie je potrebná lekárska starostlivosť. Nedostatok železa alebo iných minerálov vyžaduje len zmeniť stravu, aby sa vypadávanie vlasov zastavilo. Ďalšie príčiny, ako antikoncepčné pilulky a lieky, sa môžu tiež ľahko napraviť, stačí Vášho lekára požiadať o iné lieky a to vyrieši problém s vypadávaním vlasov. Infekcie, zápaly, poruchy štítnej žľazy a hormonálna nerovnováha už vyžadujú odbornú liečbu. Je preto nutné na túto skutočnosť upozorniť odborníka, ktorý zváži všetky fakty pred začatím liečby, aby sa zabezpečila taká liečba difúzneho vypadávania vlasov, ktorá bude smerovať ku koreňu problému.