Úplná strata vlasov na hlave
Alopecia totalis je kompletná strata vlasov na pokožke hlavy (dokonca aj obočie a riasy môžu byť postihnuté), ale zvyšok tela zostáva nedotknutý. Niekedy túto chorobu nazývajú aj areata totalis. Totálna alopécia sa zvyčajne objaví v dvoch typoch: Jedným je pomerne náhla a úplná strata všetkých vlasov na hlave. Druhým typom je pomalšia forma, ktorá vzniká ako alopecia areata a končí ako úplná strata vlasov. V tomto zmysle je niekedy (ale nie vždy) spojená s chorobou alopecia areata.

Väčšina chorých sú deti a dospelí vo veku do 40 rokov, no ochorenie sa môže prejaviť u ľudí všetkých vekových kategórií. Pri tomto type alopécie majú postihnutí často deformované nechty s hrboľatým krehkým vzhľadom. Podľa štatistík 2% mužov a 1% žien v Európe trpí nejakou formou choroby alopecia areata. Asi 2% z nich má alopecia totalis alebo alopecia universalis. To znamená, že asi jeden z každých 125.000 mužov a jedna z každých 250.000 žien má alopecia totalis alebo alopecia universalis. 
Čo spôsobuje totálnu alopéciu? 

Alopécia totalis je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí a napáda vlastné vlasové folikuly, ktoré sú nejakým spôsobom zmenené, a preto imunitným systémom identifikované ako telu cudzie. Vo väčšine prípadov je šanca na oživenie vlasových folikulov a aspoň čiastočnú nápravu stavu. Boli zaznamenané aj prípady úplného vyliečenia.