Ložiskovité vypadávanie vlasov

Alopecia areata je veľmi nepredvídateľné autoimunitné kožné ochorenie, ktoré vedie k ložiskovému vypadávaniu vlasov na hlave, k tvorbe lysých miest. Alopecia areata sa často vyskytuje u viacerých členov rodiny a v týchto rodinách sa môžu vyvinúť aj iné autoimunitné ochorenia, ako je perniciózna anémia, lupus erythematosus a vitiligo. Často sa zjavuje u pacientov s poruchou chromozómov, napríklad pri Downovom syndróme. Alopecia areata postihuje približne štyri milióny Európanov všetkých vekových kategórií nezávisle od etnického pôvodu.

Podstatou ochorenia je, že nejakým vonkajším alebo vnútorným vplyvom sa zmenia bunky vlasových folikulov, ktoré imunitný systém následne identifikuje ako cudzie a začne proti nim vytvárať protilátky, začne ich ničiť. Bunky imunitného systému – biele krvinky – napádajú rýchlo rastúce bunky vo vlasových folikuloch, kde sa vytvárajú vlasy. Vlasy najprv prestanú rásť a potom vypadnú z cibuliek. To môže nastať v akomkoľvek veku a postihuje 1% populácie, najčastejšie deti. U postihnutých osôb sú vlasové folikuly malé a drasticky spomaľujú rast vlasov. Ľudia, ktorí majú chorobu alopecia areata, častejšie trpia ochoreniami štítnej žľazy, atopickým ekzémom, alergickou nádchou a astmou. Alopecia areata nie je nákazlivá choroba a nespôsobuje ju stravovanie. Rovnako ako mnoho iných zdravotných problémov niekedy začína po stresujúcej udalosti, ale nemusí to byť vždy tak. Nie je to ochorenie ohrozujúce život, nespôsobuje fyzické bolesti, ale z emocionálneho hľadiska je veľmi zaťažujúce. Alopecia areata sa najčastejšie zistí u kaderníka, lebo je vo väčšine prípadov spočiatku skrytá. 


Príčiny choroby Alopecia areata 

Existuje niekoľko rôznych hypotéz o tom, čo spôsobuje chorobu alopecia areata. Genetické faktory zrejme zohrávajú významnú úlohu, pretože je vyššia frekvencia choroby alopecia areata u ľudí v jednej rodine. Ako u väčšiny autoimunitných ochorení je alopecia areata spojená so zvýšeným rizikom vzniku ďalších autoimunitných ochorení. Niektoré chemické látky, ktoré sú súčasťou imunitného systému – cytokíny, môžu hrať úlohu pri chorobe alopecia areata inhibíciou rastu vlasového folikulu. Existuje niekoľko zaznamenaných prípadov narodených detí s vrodenou chorobou alopecia areata, ale nejedná sa o prípady autoimunitného ochorenia, pretože dieťa sa narodí bez plne vyvinutého imunitného systému. 


Spoločné príčiny a rizikové faktory pre chorobu alopecia areata:

Emocionálny stres. 
Rodinná anamnéza choroby alopecia areata.
Niektoré chemické látky.
Chromozomálne poruchy ako je Downov syndróm.

areata:Emocionálny stres. 
Rodinná anamnéza choroby alopecia areata.
Niektoré chemické látky.
Chromozomálne poruchy ako je Downov syndróm.

Príznaky choroby alopecia areata 
Primárny príznak choroby alopecia areata sú okrúhle lysé miesta – pečiatky – na hlave. Prvý príznak sa najčastejšie prejaví u malých detí prípadne u dospievajúcich, ale choroba môže prepuknúť v akomkoľvek veku. Vypadávaním vlasov môžu byť postihnuté rôzne časti hlavy a stáva sa, že v rovnakom čase, keď vlasy na jednom mieste vypadnú, na inom mieste začnú rásť. Akákoľvek vlasová plocha môže byť postihnutá, vrátane obočia, mihalníc a fúzov. Občas ochorenie sprevádza mierne svrbenie, pichanie, bolestivosť alebo pálenie v postihnutej oblasti. Niektorí ľudia s chorobou alopecia areata majú abnormality aj na povrchu svojich nechtov. 
Príznaky a symptómy môžu byť nasledujúce:
Abnormálne začervenanie postihnutej oblasti. 
Malé okrúhle alebo oválne lysé miesta na hlave.
Mierne svrbenie. 
Citlivosť alebo pálenie v postihnutej oblasti.
Jamky alebo preliačiny.
Alopécia býva príčinou psychického stresu a zhoršenia duševného stavu. Vzhľadom na to, že vypadávanie vlasov často vedie k významným zmenám vzhľadu, niektorí postihnutí sa začnú vyhýbať sociálnym kontaktom a môžu trpieť až sociálnou fóbiou, úzkostnými stavmi a depresiami. V ťažkých prípadoch, keď sa zdá, že šanca na opätovný rast vlasov je mizivá, sa pacienti potrebujú poradiť s odborníkom. Vždy existuje nejaká šanca na vyriešenie, alebo aspoň zmiernenie problémov sprevádzajúcich toto ochorenie.