Dedičná strata vlasov u mužov a žienAlopecia androgenetica, tzv. mužská plešatosť, je najbežnejší typ padania vlasov. Ide o špeciálny typ alopécie s predpokladanou špecifickou senzitivitou vlasových folikulov na cirkulujúce androgény. Vo vlasovom folikule sú dôležité dva enzýmy: aromatáza a 5α reduktáza. Testosterón sa dostane k bunke vlasového folikulu, naviaže sa na androgénny receptor a formuje aktivovaný komplex. Obsah DNA sa znižuje, a tým aj množstvo mitóz v matrixových bunkách folikulov. Postupne dochádza k redukcii folikulárnej matrix a dermálnej papily a tým je folikul progresívne menší. Miniaturizovaný folikul produkuje stále tenší vlas bez meduly a pigmentu, až vlasový folikul postupne zanikne. Histologicky je znakom evolúcie prítomnosť indeterminovaných folikulov s intermediálnou veľkosťou, ktoré sa nachádzajú medzi folikulmi produkujúcimi terminálny vlas a folikulmi produkujúcimi velusový vlas. Alopecia androgenetica sa vyskytuje rovnako u mužov aj u žien s tým rozdielom, že u ženy nikdy nedôjde ku vzniku úplnej plešiny tak ako u muža.
Každý vlasový folikul má receptory, ktoré reagujú na prítomnosť testosterónu. Prečo však majú niektorí muži hustú hrivu a niektorí iba páperie? Dôvodom, prečo majú niektorí muži väčší sklon k vypadávaniu vlasov a iní nie, je geneticky podmienené množstvo receptorov v bunkovej štruktúre folikulu. Pri redukcii testosterónu vzniká dihydrotestosterón (DHT) a ten sa vo zvýšenej miere viaže na bukové štruktúry a narúša ich energetický metabolizmus. Vlasové cibuľky sa oslabujú a postupne odumierajú, čo sa prejaví vypadávaním vlasov. V boji proti vypadávaniu vlasov je žiaduce používať prípravky obsahujúce látky, ktoré prekrvujú vlasový folikul a pôsobia proti androgénom. Strihanie vlasov nezvýši hustotu vlasov, nemá žiaden vplyv na aktivitu folikulov. S určitým počtom vlasových folikul – od 100 do 150-tisíc – sa narodíme a v priebehu života sa nové folikuly netvoria.
Na vzniku ochorenia má výrazný podiel dedičnosť. Ak sa prejavy androgénnej alopécie objavia už pred 20-tym rokom života, je vývoj veľmi rýchly. Aj tu však existujú individuálne rozdiely. Pri prvých prejavoch u mužov po 30-tom roku života je priebeh mierny, plešina sa nevyvinie úplne, ostáva len v oblasti čela. Priebeh alopécie môžu zhoršovať pridružené ochorenia vlasovej pokožky a dlhodobé užívanie liekov na rôzne choroby.